Znajomość języków obcych

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna najczęściej na maturach młodzież zdaje język angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański. Zaledwie kilkaset osób zdaje maturę podstawową z języka włoskiego, a jeszcze mniej litewski czy białoruski. Tymczasem języki niszowe, to nie dziwactwo.
Prawdą jest, że najwięcej literatury naukowej publikuje się w języku angielskim. To język międzynarodowy, tak jak łacina w średniowieczu, czy francuski w XIX wieku (do dziś jest to język dyplomacji). Przydaje się także umiejętność mówienia po niemiecku i hiszpańsku (to trzeci najpowszechniej używany język na świecie). Co ciekawe znajomość języków mało używanych przestała być ekstrawagancją. Wystarczy spojrzeć na gospodarkę światową, by wiedzieć, że język chiński za 20 lub 30 lat może zastąpić angielski. Opłaca się także nauka języka rosyjskiego. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, spowodowało, że jesteśmy zewnętrzną granicą Unii. Szwedzki, arabski i niderlandzki również zyskują na znaczeniu.
Licealiści coraz częściej uczestniczą w programach wymiany międzynarodowej. Jeżdżą do szkół za granicą, koledzy z partnerskich krajów przyjeżdżają do nich. Potem korespondują w językach obcych ze znajomymi z Europy. Na studia coraz częściej wyjeżdżają za granicę, a badania wskazują, że 61 % obecnych studentów przyszłość zawodową wiąże z innymi krajami. Najwięcej osób podejmuje studia w Niemczech, Francji i we Włoszech.

Leave a Reply